יום חמישי, 10 במאי 2012

7 עצות לסובלים מנדודי שינה.


הקשר בין השינה לבין בריאות הנפשית ידוע. עובדי משמרות נוטים לסבול מנדודי שינה וכתוצאה מכך סובלים מדיכאון ומהפרעות חרדה בשכיחות גבוהה יחסית לאלה שישנים באופן מסודר. ישנם מחקרים אשר קושרים נדודי שינה להפרעות אכילה(אכילה לא סדירה והתקפי זלילה), עודף משקל ולהתפתחות סכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב. הנה כמה עצות איך לשמור על איכות השינה:
1. הגוף זקוק ללו''ז סדיר עד כמה שאפשר. לכן תלכו לישון בשעות קבועות גם בסופי שבוע ובחגים. לישון מוקדם ולקום מוקדם זה בריא, כך אומרים.
2. לקרוא, לראות טלוויזיה, לעבוד במחשב, לאכול במיטה – זה ממש לא מומלץ. מיטה היא אך ורק לצורך שינה. כמו בטירונות. אני לא זוכר שהיו לי נדודי שינה בטירונות.
3. גלישה באינטרנט, משקי מחשב, פעילות ברשתות החברתיות – כול זה נותן גירוי למוח ומעורר. גם פעילות ספורטיבית בשעתיים לפני השינה מעוררת. לכן מומלץ להימנע מפעילות מסוג זה בשעה לקראת שינה. עדיף לעשות מדיטציה או הרפיה או סקס.
4. לנסיעה טובה צריך אוטו טוב. לשינה טובה – מזרון טוב וקריות נוחות.
5. לישון בחושך. רק בחושך הגוף שלנו באמת נח ומתרענן. ישנם הורמונים וחומרים מיוחדים אשר מופרשים ע''י הגוף אך ורק בחושך. זוכרים – שעון הביולוגי ? טיק-טק.
6. חושבים שאלכוהול עוזר להירדם ולוקחים כוסית לפני שינה. טעות. אלכוהול למעשה הורס את המנגנון של השינה וגורם לשינה מקוטעת ולא מרעננת.
7. לפעמים, גם אם התארגנתם לשינה בצורה יסודית ביותר, לא מצליחים להירדם. מתגלגלים במיטה, מבטים בשעון שוב ושוב... אפשר לנסות 2 גישות: א.להישאר במיטה ולא לנסות להירדם. להרפות את כול הגוף ולהתרכז בנשימות. לא להביט בשעון ולא לזוז. לשים לב שמחשבה גם מחוברת לנשימות ולמצב של הרפיה.
ב. לקום , לעבור למקום אחר(מחוץ למיטה) ולעסוק במשהו מעייף(לימודי כלכלה ומנהל ?).
לילה טוב !